Podanky zakončily rok stylově v Domě u parku

Práce s uživateli drog na sociálních sítích, specifika intervencí ve vyloučených lokalitách a při práci s romskou klientelou, gambling a nové formy hráčství nebo participace uživatelů drog a zaměstnávání klientů. To byla hlavní témata výroční konference Společnosti Podané ruce, kterou hostil ve čtvrtek 7. prosince olomoucký Dům u parku.

Konference se kromě odborných problémů a ohlédnutí za letošními aktivitami zaměřila také na věci příští. „Kde vidím naši budoucnost? Na alkoholových večírcích, v kasinech při gamblu a samozřejmě v drogách,“ nechal se s dávkou nadsázky slyšet ředitel Společnosti Podané ruce Pavel Novák. Už vážněji pak ale dodal, že mezi aktuální výzvy patří například decentralizace organizace a snižování interní byrokracie.

Dotkl se také tématu zvyšování platů v sociálních službách a potíží, které jsou s ním spojené v Jihomoravském kraji. Jednou z klíčových výzev v roce 2018 podle něj bude razantní zvětšování zaměstnanecké základny při udržení kvality poskytovaných služeb. „Společnost se totiž v příštím roce rozroste o téměř pět desítek nových zaměstnanců,“ dodal Pavel Novák.

Nadcházející období se ponese také ve znamení rozšiřování aktivit, například v terénních službách v oblasti hazardu a testování nových metod sociální práce v hráčském chování. Novinkou je vytváření samostatných projektových týmů, které nejsou přiřazeny k jednotlivých sociálním službám. „Vrcholit bude také objemově velký projekt rekonstrukce a dostavby objektů naší terapeutické komunity provázený významnou změnou celého konceptu,“ upozornil odborný ředitel Lukáš Carlos Hrubý.

Důraz chce Společnost klást také na lepší sebeprezentaci. „Před dokončením je nový vizuální styl a příští rok nás čeká rekonstrukce webových stránek,“ dodal Lukáš Carlos Hrubý, do jehož gesce aktivity public relations spadají.

Tradiční odborně-společenské akce se zúčastnilo více než 120 registrovaných z Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského kraje. Své zástupce vyslala také Terapeutická komunita v Podcestném mlýně z jižních Čech.

„Je fantastické, že se na jednom místě sejde například ředitel, který je ve Společnosti už dvacet let, a zároveň zaměstnanec z některého z našich center, který pro Podanky pracuje třeba jen tři měsíce. V tomhle je tahle naše interní konference jedinečná a nenahraditelná. Také proto ji děláme,“ zdůraznil David Bezdomnikov, hlavní pořadatel akce a vedoucí oddělení v Olomouckém kraji.

-rap-